Pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła

pompa gruntowa

Decyzja o zakupie gruntowej pompy ciepła NIBE pozwala obniżyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody nawet o 80%, w odniesieniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Ponadto pompa ciepła NIBE stanowi najbardziej przyjazne środowisku i ekologiczne urządzenie grzewcze, które pozwala na redukcję emisji CO2.

Ciepło geotermalne stanowi energia słoneczna zakumulowana w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych zbiornikach wodnych. Wybór odpowiedniego źródła energii zależy od takich czynników, jak zapotrzebowanie na energię, rodzaj systemu centralnego ogrzewania oraz rodzaj gruntu, na którym stoi budynek. System grzewczy na bazie gruntowej pompy ciepła NIBE zapewnia ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową, jak również może realizować funkcję chłodzenia w okresie letnim.

Powietrzne pompy ciepła

pompy powietrzne

Powietrze zewnętrzne można wykorzystać do ogrzewania, a także do chłodzenia budynku. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można odebrać dzięki pompie ciepła NIBE typu powietrze/woda, a następnie wykorzystać je do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ta sama pompa ciepła może być wykorzystana jako jednostka klimatyzacyjna, chłodząc dom w okresie letnim. Pompy ciepła powietrze/woda jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada do -25oC. Powietrzne pompy ciepła stanowią znakomitą alternatywę dla pomp gruntowych, gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego lub w przypadku, gdy chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu, zasilanego innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły olejowe, bądź zasilane propan-butanem.

Wentylacyjne pompy ciepła

pompy wentylacyjne


Nowo budowane domy charakteryzują się dobrymi właściwościami termicznymi. Starty ciepła przez ściany, okna i drzwi zostały w nich znacznie zredukowane, co niewątpliwie wpływa na koszty ogrzewania i komfort ich użytkowania, który w dużym stopniu zależy od właściwej wentylacji pomieszczeń. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń mieszkalnych jest podstawą nie tylko dobrego samopoczucia, lecz także zdrowia, gdyż ogranicza ilość alergentów oraz umożliwia usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń mineralnych, chemicznych oraz mikrobów. Zastosowanie tradycyjnego systemu wentylacji w nowym energooszczędnym budownictwie jest często niewystarczające by zapewnić wymaganą wielkość wymiany powietrza (0,5 – 1 wymiany na godzinę), a ponadto powoduje bezpowrotną utratę nawet 50% ciepła.
Zastosowanie pomp ciepła NIBE na powietrze wentylacyjne zapewnia nie tylko wentylację z odzyskiem energii, zdrową i wygodną formę ogrzewania, ale również znaczne oszczędności energii, co przyczynia się do redukcji emisji CO2. System grzewczy na bazie wentylacyjnej pompy ciepła NIBE stanowi unikalne na rynku rozwiązanie, zapewniające ogrzewanie, wentylację oraz produkcję c.w.u. w jednym urządzeniu (3 w 1) i znakomicie sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych.

Pompy ciepła powietrze/powietrze

pompa powietrzna


Koncern NIBE stworzył system grzewczo-chłodzący, na bazie pomp ciepła powietrze/powietrze, stanowiący tańszy sposób wytwarzania ciepła dla domów ogrzewanych elektrycznie. System NIBE ARIA jest również komfortowym i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem ogrzewania i chłodzenia obiektów nie posiadających systemu grzewczego, mniejszych lub energooszczędnych domów, pomieszczeń gospodarczych, biur, czy domków letniskowych. Nowa seria pomp ciepła NIBE ARIA zapewnia produkcję ciepła, nawet w chłodnym klimacie skandynawskim.Istnieje możliwość współpracy systemu NIBE ARIA z innym źródłem ciepła np. kominkiem. W takim przypadku, można wykorzystać wbudowaną funkcję pompy ciepła, ułatwiającą rozprowadzenie ciepła po całym domu, nie wykorzystując do tego pracy pompy, aż do wygaśnięcia kominka.
Zdalne sterowanie systemem NIBE ARIA ułatwia kontrolę ogrzewania i chłodzenia domu. Za pomocą smartfonu, będąc jeszcze w drodze do domu, możesz osiągnąć optymalną temperaturę pomieszczeń i sprawić, że będziesz cieszyć się komfortem cieplnym już po otwarciu drzwi.• Unikalny design, ponadczasowy wygląd
• Odprowadzenie skroplin (akcesorium)
• Temperatura wewnętrzna regulowana w zakresie +10oC do +32oC
• Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji
• Optymalna praca w funkcji ogrzewania od -20oC temperatury na zewnątrz
• Automatyczna procedura odszraniania
• Redukcja kosztów ogrzewania do 60%
• Elastyczność konfiguracji
• Klasa energetyczna A++ (chłodzenie 35oC), A/A+(ogrzewanie, klimat umiarkowany)

Zasada działania pompy ciepła

działanie pompy ciepła


Działanie pompy ciepła Pompa ciepła potrafi wykorzystywać energię słoneczną zgromadzoną w skałach, gruncie lub wodzie na potrzeby ogrzewania budynku. Konwersja energii zgromadzonej w naturze do ogrzewania budynku następuje w trzech różnych obiegach. W obiegu czynnika dolnego źródła, (1) , darmowa energia cieplna jest pozyskiwana z otoczenia i transportowana do pompy ciepła. W obiegu czynnika chłodniczego, (2) , pompa ciepła zwiększa temperaturę pozyskanego ciepła. W obiegu czynnika grzewczego, (3) , ciepło jest rozprowadzane po budynku. Podane niżej temperatury są przykładowe i mogą się różnić w poszczególnych instalacjach i porach roku.

Obieg czynnika dolnego źródła

A. W przewodach kolektora, między pompą ciepła i źródłem ciepła (skałą/ gruntem/ wodą) krąży niezamarzająca ciecz – czynnik obiegu dolnego źródła. Pozyskuje on energię ze źródła ciepła, która powoduje wzrost jego temperatury o kilka stopni, od około –3°C do około 0 °C.

B. Następnie kolektor kieruje czynnik obiegu dolnego źródła do parownika pompy ciepła. Tutaj czynnik oddaje energię cieplną i jego temperatura spada o kilka stopni. Czynnik powraca do źródła ciepła, aby ponownie pozyskać energię.

C. Obieg czynnika chłodniczego Czynnik chłodniczy – ciecz, która krąży w obiegu zamkniętym w pompie ciepła – również przepływa przez parownik. Czynnik chłodniczy ma bardzo niską temperaturę wrzenia. W parowniku czynnik chłodniczy odbiera energię cieplną od czynnika obiegu dolnego źródła i zaczyna wrzeć.

D. Gaz powstający podczas wrzenia jest kierowany do zasilanej elektrycznie sprężarki. W wyniku sprężania gazu rośnie ciśnienie oraz znacznie wzrasta jego temperatura, od ok. 5 °C do ok. 100°C.

E. Ze sprężarki gaz jest wtłaczany do wymiennika ciepła (skraplacza), gdzie oddaje energię cieplną do systemu grzewczego budynku, po czym ulega schłodzeniu i skrapla się.

F. Ponieważ ciśnienie jest nadal wysokie, czynnik chłodniczy zostaje przetłoczony przez zawór rozprężny, gdzie dochodzi do spadku ciśnienia, aby czynnik chłodniczy powrócił do temperatury pierwotnej. Czynnik chłodniczy zakończył pełny cykl, ponownie jest kierowany do parownika i cały proces powtarza się.

Obieg czynnika grzewczego

G. Energia cieplna oddawana przez czynnik chłodniczy w skraplaczu jest pozyskiwana przez człon kotła pompy ciepła.

H. Czynnik grzewczy krąży w obiegu zamkniętym i przenosi energię cieplną podgrzanej wody do zasobnika c.w.u. i grzejników/ ogrzewania podłogowego budynku.

Kalkulator oszczędności

Sprawdź ile zaoszczędzisz instalując pompę ciepła NIBE